Druga rocznica zamachu na ''Charlie Hebdo''

Dziś mijają dwa lata odkąd do Francji zawitała wojna z terroryzmem. To właśnie 7 stycznia 2015 roku około godziny 11.30 dwóch terrorystów weszło do redakcji tygodnika satyrycznego i zabiło tam ośmiu pracowników redakcji, dwóch policjantów oraz dwie inne osoby.

Uznaje się, że zamach na Charlie Hebdo był początkiem wojny z terroryzmem, która na terenie Francji i innych państw europejskich trwa do dziś.

Dla Francji i całego świata zamach był tym bardziej szokującym, że zabito dziennikarzy w ich miejscu pracy. Według słów terrorystów była to zemsta za karykatury Mahometa, które często gościły na okładkach tygodnika Charlie Hebdo obok karykatur bogów innych religii. Obaj zamachowcy weszli do redakcji i z kałasznikowów zaczęli strzelać do osób znajdujących się w środku wykrzykując, że robią to w imieniu jemeńskiej Al Quaidy.

Dla francuzów był to szok również dlatego, że obaj zamachowcy byli braćmi urodzonymi w Paryżu, w rodzinie emigrantów z Algierii. Następnego dnia ich wspólnik, również urodzony we Francji wziął zakładników w żydowskim supermarkecie w stolicy kraju. Zabił w sumie pięć osób. Wszystkich trzech terrorystów zastrzeliła policja.

RadioZET.pl/DG

Więcej: