George Michael nie żyje. Wokalista miał 53 lata

W wieku 53 lat w swojej posiadłości w Goring w Wielkiej Brytanii zmarł wokalista i kompozytor George Michael. O śmierci artysty poinformował jego wydawca. Według policji nie ma żadnych podejrzanych okoliczności.

George Michael (właść. Georgios Kyriacos Panayiotou) urodził się w 1963 r. w East Finchley na przedmieściach Londynu, jako najmłodsze dziecko w rodzinie greckiego emigranta z Cypru.

Wham!

Muzyką interesował się od najmłodszych lat. W 1981 r. wraz z Andrew Ridgeleyem stworzył duet Wham! Pierwszy kontrakt podpisali w 1982 roku z małą wytwórnią Innervision. Debiutancki singel zatytułowany „Wham! Rap” nie odniósł wielkiego sukcesu, za to kolejny singel „Young Guns” stał się prawdziwym hitem.

Ich pierwszy album "Fantastic", rozszedł się w wysokim nakładzie.

Kolejny rok, 1984, przyniósł album Make it Big, ze słynnymi przebojami „Wake Me Up Before You Go-Go” i „Careless Whisper” (wydany jako solowy singel George’a Michaela). Zaczęła się prawdziwa Wham!-mania. Przez kolejne dwa lata utwory zespołu podbijały listy przebojów na całym świecie. W międzyczasie George Michael wziął udział w przedsięwzięciu Boba Geldofa, Band Aid, które pomagało ofiarom głodu w Etiopii.
Jednak mimo sukcesów w 1986 George i Andy postanowili rozwiązać duet. Pierwszy rozpoczął solową karierę, a drugi założył rodzinę.

Kariera solowa

George Michael rozpoczął solową karierę duetem z Arethą Franklin, „I Knew You Were Waiting”. Następnie zaszokował publiczność piosenką i teledyskiem „I Want Your Sex”, promującym pierwszy solowy album, Faith, wydany w 1987 roku. Rozgłośnie radiowe zakazały emitowania utworu przed godz. 22:00, mimo to stał się wielkim przebojem.

W 1990 roku pojawiła się płyta Listen Without Prejudice Vol. 1, promowana przez singel „Freedom! ’90”.

W 1992 wydany został singel „Too Funky”. W październiku tego samego roku rozpoczął spór sądowy o wolność artystyczną ze swoją wytwórnią Sony Music, który przegrał w 1994 r.

W 1996, powstała jazzowa i spokojna płyta Older.

W roku 1998 światową prasą wstrząsnął skandal z George’em Michaelem w roli głównej. Wokalista został aresztowany w Los Angeles za „czyny lubieżne” w toalecie. Artyście nie pozostało nic innego niż otwarte przyznanie się, że jest gejem, co zrobił podczas programu w CNN.

W 1999 wydał płytę Songs from the Last Century, najbardziej nietypowy album w swojej dyskografii. Krążek składała się wyłącznie z coverów, jak „Roxanne” Stinga, „Miss Sarajevo” U2 oraz piosenek z lat 30., 40. i 50. Cały album jest utrzymany w atmosferze swingu i jazzu.

2004 rok przyniósł długo oczekiwany autorski album George’a Michaela Patience. Fani na całym świecie przyjęli płytę entuzjastycznie. W USA, głównie za sprawą wywiadu w Oprah Winfrey Show, album został okrzyknięty wielkim comebackiem George’a Michaela. Również w swojej ojczyźnie artysta został doceniony – został uhonorowany przez Akademię Radiową jako najczęściej słuchany artysta w Wielkiej Brytanii.

12 sierpnia 2012 roku George Michael wystąpił w ceremonii zamknięcia XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Radio ZET/BBC/Wikipedia/kb

Więcej: