Zamach w Bagdadzie. 39 zabitych

Co najmniej 39 osób zginęło w zamachu bombowym w stolicy Iraku, Bagdadzie. Eksplodował samochód-pułapka. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Do eksplozji doszło na jednym z ruchliwych placów w As-Saurze, północno-wschodniej dzielnicy Bagdadu, zamieszkałej w większości przez Szyitów.

W tym momencie oficjalne dane mówią o 39 ofiarach (w tym trzech przedstawicieli służb mundurowych) i 57 rannych. To kolejny w ciągu ostatnich kilku dni akt terroryzmu na terenie Iraku. W sylwestra dokonano tam dwóch innych zamachów, których łączny bilans wyniósł 27 zabitych i 53 rannych. 

Do poniedziałkowego - podobnie, jak do sylwestrowego - przyznało się Państwo Islamskie. W oświadczeniu zamieszczonym w internecie poinformowano, że to właśnie społeczności szyicka - uznawani przez ISIS za odstępców od wiary - była celem zamachów. 

Obydwa ataki nastąpiły w momencie, gdy zachodni politycy znów podkreślili istotność walki z islamskim terroryzmem. W poniedziałek do Iraku przyleciał ze specjalną wizytą prezydent Francji Francois Hollande. 

RadioZET.pl/BBC/Twitter/MP

Więcej: