Sprawdź, jak uniknąć tropikalnej choroby

Glista ludzka, dur brzuszny czy tasiemiec karłowaty. To pamiątki, które można przywieźć z dalekich podróży. Wojsko radzi, jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Przez 10 lat ok. 50 tys. polskich żołnierzy przeszło przez zagraniczne misje. Połowę z nich wojsko zbadało ostatnio pod kątem chorób pasożytniczych. Rady, jak unikać pasożytów, mogą się przydać także cywilom podróżującym do egzotycznych miejsc.

Turyści najczęściej są narażeni na choroby brudnych rąk, wynikające z braku higieny osobistej tych, którzy przygotowują, przechowują lub podają produkty. Niebezpieczna jest także zanieczyszczona woda. Należy więc unikać potraw przygotowywanych bez obróbki termicznej, np. sałatek i przetworów mlecznych.

Jednak nawet spożycie pozornie bezpiecznych produktów takich jak np. chleb, bywa ryzykowne. Tak zdarzało się chociażby w Afganistanie, gdzie żołnierze kupowali chleb od sprzedawców, którzy... pod paznokciami mieli bakterie fekalne.

Kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej WIM płk dr Krzysztof Korzeniewski radzi więc turystom szczepić się m.in. przeciw żółtaczce, durowi brzusznemu, meningokokom. Szczepienie trzeba wykonać odpowiednio wcześniej, na kilka tygodni przed wyjazdem.

Malaria... lotniskowa

Korzeniewski zwraca też uwagę, że po powrocie do kraju często długo trwa postawienie właściwej diagnozy, a uporczywa biegunka, gorączka niewiadomego pochodzenia, utrzymujące się zmiany skórne mogą wskazywać właśnie na chorobę pasożytniczą.

Jak zauważa lekarz, nawet unikanie egzotycznych podróży nie gwarantuje bezpieczeństwa. Przykładem jest tzw. malaria lotniskowa. Polegająca na tym, że przywieziony samolotem komar kłuje kogoś na lotnisku lub w jego okolicach.

Mimo że gatunki komarów żyjące w Polsce nie są dziś w stanie przenosić malarii, może się to zmienić wraz z ociepleniem klimatu i rozprzestrzenianiem się przenoszących chorobę owadów.

Co zrobić, aby ustrzec się tropikalnych chorób?

- należy pić tylko napoje butelkowane, unikać lodu - zdarza się, że jest on robiony z zanieczyszczonej wody;

- aby uniknąć malarii warto stosować środki odstraszające owady, najlepiej unikać przebywania od zmierzchu do świtu na zewnątrz w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie lęgną się komary;

- podróżnicy zmierzający do Wietnamu i Tajlandii powinni się zaszczepić przeciw wściekliźnie roznoszonej przez bezdomne psy;

- nie należy też rozkręcać klimatyzacji, by się szybko ochłodzić, należy też unikać zimnych napojów; takie gwałtowne zmiany temperatury często wywołują choroby górnych dróg oddechowych. Trzeba też pamiętać, że niektóre farmaceutyki, jak hormonalne środki antykoncepcyjne, mogą pod wpływem słońca wywoływać przebarwienia skóry.

PAP/ucha

Więcej: