Obrzydliwe oszustwo w USA. Lekarz wmawiał pacjentom, że mają raka

To największe i najbardziej obrzydliwe oszustwo w historii służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Lekarz okłamywał pacjentów dla korzyści majątkowych.

Lekarz Farid Fata osobom zdrowym mówił, że mają raka, a nieuleczalnie chorym, że jest nadzieja na zwalczenie nowotworu. Wszystkim zapisywał drogą chemioterapię, dzięki czemu sam wzbogacił się nawet o kilkadziesiąt milionów dolarów.

Udowodniono mu, że aż 553 razy dopuścił się kłamstwa i podawał osobom zdrowym fałszywą diagnozę. Niepotrzebnie aplikowana chemia, u zdrowych pacjentów powodowała dotkliwe skutki uboczne, a u terminalnie chorych przyspieszała śmierć.

- Po tym co mi zrobił, nie mogę na niego patrzeć. Sprawił mi wiele przykrości, więc gdy na niego patrzę robi mi się niedobrze - powiedział w rozmowie z telewizją CNN Robert Sobieray, jedna z ofiar 50-letniego Farida Faty.

Lekarzowi groziło 175 lat więzienia. Na taki wyrok liczyły ofiary i ich rodziny oraz prokurator. Ostatecznie mężczyzna został skazany na 45 lat pozbawienia wolności.

Radio ZET/PAO/EM

Więcej: