Polska pierwszy raz w rankingu Lonely Planet! Tam warto pojechać

Polska po raz pierwszy znalazła się w zestawieniu przewodnika Lonely Planet najlepszych miejsc do odwiedzenia w 2016 roku. Znaleźliśmy się na 7. miejscu.

10. Fidżi

Lonely Planet poleca to państwo wyspiarskie w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego ze względu na rajskie plaże i nieograniczone możliwości korzystania z uroków tropikalnych wód.

Fidżi

9. Grenlandia

Największa wyspa na świecie, autonomiczne terytorium Danii z najmniejszym zagęszczeniem populacji na świecie. Lonely Planet zwraca uwagę, że w 2016 roku Grenlandia będzie organizatorem Zimowych Igrzysk Arktycznych. Poza tym to wyspa zorzy, wód pełnych wielorybów i malowniczych lodowców.

Grenlandia

8. Urugwaj

Lonely Planet nazywa to niewielkie południowoamerykańskie państwo "Szwajcarią Ameryki"; docenia walory niewielkiej, ale urokliwej stolicy Montevideo, życie nocne w Punta del Este i pampę, na której turysta może się poczuć jak prawdziwy kowboj.

Urugwaj

7. Polska

Zdaniem Lonely Planet Polska ma "supermoc";oparła się recesji i mimo że EURO 2012 to już historia ciągle przyciąga coraz większe rzesze turystów. Lonely Planet zwraca uwagę, że Wrocław w 2016 r. będzie Europejską Stolicą Kultury, a Kraków będzie gościć papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży. Lonely Planet poleca tez turystom kopalnię soli w Wieliczce, Puszczę Białowieską i Łódź. Zwraca też uwagę, że Polska to raj dla fanów heavy metalu i sama ma rozwiniętą w tym obszarze scenę muzyczną.

Wrocław

6. Australia

Lonely Planet przekonuje, że warto spędzić całą dobę w samolocie, żeby dotrzeć do Australii. Choćby ze względu na słabego australijskiego dolara, co sprawia, że wszystko, włącznie z benzyną jest warte swojej ceny.

Australia

5. Łotwa

Lonely Planet zwraca uwagę, że właśnie mija ćwierć wieku, odkąd Łotwa odzyskała niepodległość. Przewodnik docenia walory stolicy Rygi, która rozwinęła się zwłaszcza dzięki unijnemu dofinansowaniu, kiedy w 2014 r. Ryga była Europejską Stolicą Kultury. Lonely Planet poleca tradycyjną łotewską banię.

Łotwa

4. Palau

Lonely Planet docenia to stowarzyszone z USA wyspiarskie państewko na Oceanie Spokojnym, m.in. za odwagę restrykcyjnej ochrony przyrody, konkretnie wód - w imię zasady: "Środowisko to nasza gospodarka. Gospodarka to nasze środowisko". Tętniące życiem wody przybrzeżne Palau, nazywane "podwodnym Serengeti" o powierzchni równej Hiszpanii zostały ogłoszone morskim sanktuarium, w którym obowiązuje zakaz przemysłowego połowu ryb.

Palau

3. USA

Tym razem to nie wielkie amerykańskie miasta, a parki narodowe zwróciły uwagę recenzentów Lonely Planet. Przewodnik przekonuje, że dzięki takim miejscom jak Yellowstone turysta może się poczuć jak w świecie Tolkiena.

Yellowstone

2. Japonia

Japonia to kraj futurystycznych miast, w których pociągi mkną niemalże z prędkością światła, ale też kraj o widokach jak z alpejskich pocztówek. Lonely Planet poleca zwiedzanie klimatycznych japońskich świątyń.

Japonia

1. Botswana

W 2016 r. Botswana będzie obchodzić półwiecze niepodległości. Mało kto wie, ale to kraj o najdłuższej nieprzerwanej historii wielopartyjnej demokracji na kontynencie afrykańskim, kraj z szybko rozwijającą się gospodarką i minimalnym stopniem skorumpowania. Botswana to też kraj z największą śródlądową deltą świata (Delta Okawango) i królestwo słoni, lwów oraz baobabów.

Botswana

Radio ZET/is

Więcej: