Pary homoseksualne w Portugalii będą mogły adoptować dzieci

Portugalski parlament przyjął projekt ustawy zezwalającej parom homoseksualnym na adopcję dzieci. Zmiany w prawie poparło 142 z 230 deputowanych mimo powszechnego sprzeciwu portugalskiego społeczeństwa wobec adopcji dzieci przez osoby tej samej płci.

Przyjęty projekt ustawy, autorstwa socjalistów, przewiduje, że prawo do adopcji dzieci będą mieć w Portugalii nie tylko osoby tej samej płci, które zawarły ślub, ale również pary żyjące ze sobą co najmniej przez dwa lata, które nie mają potwierdzenia ze strony urzędu stanu cywilnego.

Decyzją parlamentu oburzony jest Rui Pereira, przewodniczący stowarzyszenia Głos Dziecka (Voz da Crianca). Jego zdaniem przyznanie homoseksualistom prawa do adopcji dzieci odbyło się z pominięciem debaty publicznej nad prawami najmłodszych. Podkreślił, że opinia portugalskiego społeczeństwa w tej sprawie została całkowicie zignorowana, gdyż powszechnie wiadomo, że jest ona przeciwna adopcji dzieci przez osoby tej samej płci.

Działacze organizacji gejowskich podkreślają z kolei, że decyzja parlamentu jest “aktem historycznym" dla mniejszości seksualnych w Portugalii.

Prawo do adopcji dzieci przez pary homoseksualne było przedmiotem głosowania w portugalskim parlamencie w 2012 r. i 2013 r. W obu przypadkach większość deputowanych rządzącej wówczas krajem koalicji PSD i CDS-PP odrzucała zgłaszane przez lewicę projekty.

Śluby pomiędzy osobami homoseksualnymi są legalne od lipca 2010 r. Według statystyk urzędów stanu cywilnego średnio co roku na terenie Portugalii związki takie zawiera 318 par.

Radio ZET/PAP/AKL

Więcej: