W tych krajach dochodzi do największej liczby samobójstw

Ze statystyk wynika, że największa liczba samobójstw w krajach rozwiniętych ma miejsce w Korei Południowej. Ten kraj już od ponad dekady zajmuje pierwsze miejsce w tym smutnym rankingu.

Badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 2015 roku pokazują, że Korea Południowa po raz kolejny ma największy wskaźnik samobójstw wśród krajów rozwiniętych. W 2003 roku Korea zastąpiła Węgry, które prowadziły wcześniej w tym niechlubnym rankingu. Od tego czasu wskaźnik samobójstw w Korei nie spada (w innych krajach rozwiniętych wskaźnik ten spada z roku na rok już od lat 80.).

Moda na śmierć

Przeciętna liczba śmierci samobójczych to ok. 12 na 100 tysięcy, natomiast w Korei Południowej wskaźnik jest ponad dwa razy wyższy. To aż 29,1 śmierci na 100 tysięcy mieszkańców. Według danych z 2014 roku samobójstwo było tam najczęstszą przyczyną śmierci wśród Koreańczyków w wieku od 10 do 39 lat.

Naukowcy łączą tak wysoki wskaźnik m.in. z dużym zainteresowaniem mediów przypadkami śmierci samobójczych gwiazd. Kiedy celebryta odbiera sobie życie, liczba samobójstw wśród Koreańczyków gwałtownie wzrasta.

Wysoki wskaźnik bardzo często łączy się też z dużym przyrostem populacji, problemami ekonomicznymi oraz dużą liczbą osób uzależnionych od używek.

W których krajach jest najwięcej samobójstw?

Inne kraje, które znajdują się wysoko w statystyce OECD to Japonia, Finlandia, Polska, Belgia, Węgry i Szwajcaria.

Liczba samobójstw w Polsce od 10 lat utrzymuje się na dość stałym poziomie i wynosi ok. 15 przypadków samobójstw na 100 tysięcy mieszkańców.

Krajem, w którym liczba samobójstw jest najmniejsza jest Turcja (2,6 na 100 tys.).

Źródło: Independent

Więcej: