Planujesz wakacje? Te państwa lepiej omijaj

Sezon wakacyjny już się rozkręca, warto więc sprawdzić, czy miejsce do którego jedziemy na urlop jest bezpieczne. Sprawdziliśmy ostrzeżenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Na liście państw, w których trzeba zachować szczególną ostrożność, jest m.in. Turcja. Polscy dyplomaci apelują, by przebywając w tym kraju zachować szczególną ostrożność oraz unikać zgromadzeń publicznych. Turyści w ogóle nie powinni jeździć do rejonów przy granicy z Syrią oraz unikać wizyt na południowym-wschodzie kraju, gdzie często dochodzi do zamachów terrorystycznych.

Ostrożnym trzeba być też w Egipcie. Bardzo niebezpiecznie jest zwłaszcza na Półwyspie Synaj, gdzie grasują grupy terrorystyczne. Bezpiecznie jest jedynie w kurortach. Obaw nie muszą mieć także turyści podróżujący wzdłuż Nilu.

Również Tunezja nie jest do końca bezpieczna. Brytyjskie MSZ radzi, by całkowicie omijać zachód i południe kraju, ale zagrożenia związane z działalnością grup terrorystycznych występują nawet w kurortach. Od roku obowiązuje rekomendacja „nie podróżuj”, wydana przez polskie MSZ.

Oprócz tego trzeba uważać także w mniej popularnych wśród Polaków rejonach: na północy Ameryki Południowej, w niektórych częściach Indii, na Filipinach czy państwach Afryki środkowej.

Aktualne ostrzeżenia dla podróżnych można sprawdzić na stronie MSZ.

Radio ZET/MW

Więcej: