WHO ostrzega: Wędliny powodują raka. Jak jeść zdrowo?

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że jedzenie zaledwie 50 g wędlin - zaledwie dwóch plasterków dziennie - zwiększa ryzyko raka jelita grubego, trzustki i prostaty. Raport WHO zawiera też uwagę, że "prawdopodobnie rakotwórcze" może być czerwone mięso, na przykład wołowina. Dlaczego?

Za rakotwórczy efekt wędlin odpowiadają związki chemiczne dodawane jako konserwanty lub powstające w procesie przetwarzania, na przykład wędzenia czy podczas smażenia.

Każda 50-gramowa porcja przetworzonego mięsa spożywana codziennie zwiększa ryzyko rozwoju raka jelita grubego o 18 proc. Pod pojęciem mięsa przetworzonego kryje się zarówno mięso solone, wędzone, konserwowe jak i poddane procesowi fermentacji.

WHO dodaje jednak, że mięso ma istotne walory zdrowotne. Jest ważnym źródłem żelaza, cynku i witaminy B12. Jak więc jeść zdrowo?

Zdrowo znaczy z umiarem 

- Te badania nie oznaczają, że w ogóle mamy zrezygnować z jedzenia wędlin czy czerwonego mięsa - mówi Edyta Piesyk, dietetyk, autorka bloga cookandlife.pl. - Najlepszym sposobem jest po prostu ograniczenie wędlin w swoim codziennym jadłospisie. Przecież nie codziennie trzeba jeść kanapki z wędliną - dodaje. W zdrowej diecie ważna jest również jakość wędliny.

- Raport WHO jasno pokazuje, że za rakotwórczy efekt wędlin odpowiadają związki chemiczne dodawane jako konserwanty. Lepiej wiec upiec w domu kawałek mięsa, za to bez chemii, i kłaść zamiast wędliny na kanapkę. Takie rozwiązanie na pewno będzie zdrowsze - dodaje dietetyk.

Raport Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) opiera się na analizie 800 przypadków. Badano zależności między dietą a rozwojem raka.

Radio ZET/is

Więcej: