Utrudnienia na lotnisku Heathrow. Protestowali ekolodzy

Zarząd londyńskiego portu lotniczego Heathrow ostrzegł pasażerów przed opóźnieniami lotów. Niektóre z nich mogą być też odwołane po tym jak ekolodzy wtargnęli nad ranem na pas startowy.

Po przecięciu siatki ogrodzenia kilkanaścioro aktywistów ugrupowania Plane Stupid weszło około godziny 3.30 nad ranem czasu lokalnego na północny pas startowy, protestując w ten sposób przeciwko planom rozbudowy Heathrow. Demonstranci skuli się razem i położyli na betonie, inni przywiązali się do ogrodzenia. Sześcioro z nich aresztowano.

Zakłócenia lotów na Heathrow po proteście ekologów

Ogłoszony wcześniej raport niezależnej komisji głosi, że zbudowanie na Heathrow trzeciego pasa startowego będzie najlepszym sposobem na zapewnienie Wielkiej Brytanii pilnie potrzebnego wzrostu przepustowości komunikacji powietrznej. Ekolodzy są oburzeni ustaleniami, jakie przedstawiła komisja po trzech latach prac i twierdzą, że nowy pas startowy pogorszy jakość powietrza oraz przyspieszy zmiany klimatyczne.

Zarząd Heathrow wezwał pasażerów do sprawdzania z wyprzedzeniem statusu ich lotów. Oba pasy startowe pozostają otwarte i na miejscu jest policja.

PAP/ucha

Więcej: