10 zarzutów za ataki w Nowym Jorku i New Jersey

10 zarzutów usłyszał Ahmad Khan Rahami, zatrzymany w związku z podłożeniem ładunków wybuchowych w Nowym Jorku i w jednej z miejscowości w stanie New Jersey. Dotyczą one m.in. użycia broni masowego rażenia i podłożenia ładunku wybuchowego w miejscu publicznym.

Jak poinformowała prokuratura, części niezbędne do skonstruowania bomb Rahami kupił na e-Bay'u. W dzienniku, który znaleziono przy nim w momencie aresztowania, oskarżał Stany Zjednoczone o mordowanie islamskich bojowników w Afganistanie, Iraku, Syrii i Palestynie. Pisał także o swych marzeniach, aby zostać męczennikiem i wychwalał Osamę bin Ladena.

Rahami został zatrzymany w poniedziałek, gdy strzelał do policjantów w miejscowości Linden w stanie New Jersey. Jeden z zaatakowanych funkcjonariuszy został ranny w dłoń, drugiego pocisk trafił w kamizelkę kuloodporną. Sam Rahami także odniósł rany postrzałowe. Szef nowojorskiej policji James O'Neill powiedział, że stan mężczyzny jest stabilny i dodał, że nie udało się go jeszcze szczegółowo przesłuchać.

Prokuratura stanu Nowy Jork i New Jersey postawiła Rahamiemu odpowiednio cztery oraz sześć zarzutów. Oskarża się go m.in. o podłożenie w sobotę ładunku wybuchowego w dzielnicy Manhattanu Chelsea oraz wcześniej, tego samego dnia w miejscowości Seaside Park w New Jersey. W wyniku pierwszej eksplozji rannych zostało 31 osób. Drugi wybuch nie spowodował większych ofiar w ludziach ani większych szkód.

Radio ZET/PAP/ucha

Więcej: